Stina Gunnarsson - Hönö Klåva - Auktion

Köp det nu pris: 1 100 SEK
GALLERIPRIS: 2 800 KR

TITEL: HÖNÖ KLÅVA
BILDSTORLEK: B55XH41
PAPPERSSTORLEK: B61xH48
UPPLAGA: 50 EX
NUMRERAD / SIGNERAD

FRAKT TILLKOMMER MED 99 KR
ALLTID FRI FRAKT OCH RETUR PÅ KÖP ÖVER 700 KR

STINA GUNNARSSON Stina Gunnarsson började med akvarell och grafik på 90-talet, det var där hon lärde sig grunderna.”Grafik är ganska tekniskt, det krävs en tanke, planering och detaljarbete för att uppnå den bild jag tänkt mig. Samtidigt är det oerhört bångstyrigt; man vet aldrig riktigt vad som kommer att hända, denna oförutsägbarhet gäller det att ta vara på. I akvarellen gäller denna oförutsägbarhet än mer; en närvaro krävs annars kan bilden väldigt plötsligt bli överarbetad och tråkig. För mig blev akrylfärg sedan en befrielse där jag plötsligt kunde måla över och måla om, ändra och lägga till, men det är samtidigt viktigt att jag stannar upp, reflekterar och inte arbetar för länge.” Grunderna från grafik och akvarell har gjort att Stina utvecklat den speciella stil i akrylmålning som hon har idag. UTBILDNING Fritt Måleri för Peter Hefner, Lindholmens konstskola, Göteborg Måleri, Kroki för Peter Hefner Art College, Göteborg Akvarell landskap och modell, Gerlesborgsskolan Screentryck textil, Konstnärernas Kollektiv Verkstad, Göteborg Måleri, Kroki för Peter Hefner Art College Göteborg Modellmåleri Art College Göteborg Akvarell ABF Göteborg Teckning, målning Moorpark College, USA Målarkurs Thousand Oaks, USA Akvarell ABF Göteborg Målning ABF Göteborg Grafik Kyrkeruds folkhögskola Porträttmålning ABF Göteborg Akvarell Vuxenskolan Göteborg Måleri till musik ABF Göteborg Målarkurs Åsa folkhögskola Akvarell Runö folkhögskola Grafik Kursverksamheten Göteborg Teckning, målning och skulptur Folkuniversitetet Lund Akvarell Folkuniversitetet Uppsala UTSTÄLLNING URVAL Galleri Mats Bergman, Karlstad Sahlströmsgården, Torsby Samlingsutställning ”Fabriken”, Bästekille RiverCity Gallery, Göteborg Galleri Interart, Göteborg Liljevalchs Vårsalong Prins Eugens Waldemarsudde, Stockholm Lindholmens konstrum, Göteborg Galleri Röliden, Sävedalen Jonsereds fabriker, Partille Galleri Wadman, Göteborg Sillegården, Västra Ämtervik, Värmland Vårsalongen i Partille, Kulturum Partille ÖVRIGT 2016 Vinnare i SVTs program ”Konstnärsdrömmen” Stina Gunnarsson är en av de konstnärer som finns representerad på konstgalleri Galleri Mats Bergman https://sgson.se/