Mattias Sammekull - Valet - Auktion

Köp det nu pris: 1 900 SEK
GALLERIPRIS: 3 800 KR

TITEL: VALET
BILDSTORLEK: B50XH53
PAPPERSSTORLEK: B63xH61
UPPLAGA: 50 EX
NUMRERAD / SIGNERAD

FRAKT TILLKOMMER MED 99 KR
FRI FRAKT OCH RETUR PÅ KÖP ÖVER 700 KR

Är en av Sveriges mest fascinerande samtida figurativa målare. Hans tekniska prakt är uppenbar, ett hantverk som har skett från många år av grundliga studier av de gamla mästarna. Mattias visuella språk påverkas tydligt av den italienska och nordeuropeiska renässansmålare samt 2000-talets surrealism och nutida popkultur. Sammekulls motivmiljö ligger alltid kring figuren, ensam eller i en grupp. Hans arbete utmärks av en intensiv studie och djupundersökning av den mänskliga psyket och våra universella och grundläggande känslor. Hans figurer framgår av både undermedvetet och hans fantasi, men ändå har de rötter i konstnärens minne, känslor och drömmar UTBILDNING Student/assistant to Odd NerdrumStudent to Eser AfacanInternational school of Arts, StockholmRMI Berghs, StockholmStudies in art history, psychology and philosophy UTSTÄLLNING URVAL Galleri Mats Bergman, StockholmGalleri Backlund, GöteborgGalleri Lorentzon, StockholmGalleri Ramfjord, OsloGalleri Final, MalmöGalleri Konstgården, TranåsGalleri Sander, NorrköpingDunkers Kulturhus, Helsingborg SAMLINGSUTSTÄLLNING URVAL Galleri Final, Affordable Art Fair, LondonGalleri Backlund, Affordable Art Fair, StockholmMuseo Europeu d’Art Modern, BarcelonaGalleri Final, Affordable Art Fair LondonGalleri Final, Antikmässan StockholmGalleri Backlund, GöteborgMana Contemporary, New YorkGalleri Ramfjord, Oslo, JubileumsutställningGalleri Final, Fabriken Bästekille, ÖsterlenGalleri Backlund, Affordable Art Fair, StockholmGalleri Blå, SommargallerietGalleri Tosmur, NorwayPumphuset, LandskronaPalazzo Cini, Venice, ItalyLiljevalchs VårsalongenTelemarksgalleriet, NorwayPassinger Fabrik, Munchen, Germany