Mattias Sammekull - Den isolerade - Auktion

Köp det nu pris: 1 750 SEK
GALLERIPRIS: 3 500 KR

TITEL: DEN ISOLERADE
BILDSTORLEK: B53XH58
PAPPERSSTORLEK: B61XH65
UPPLAGA: 30 EX
NUMRERAD / SIGNERAD

FRAKT TILLKOMMER MED 99 KR
ALLTID FRI FRAKT OCH RETUR PÅ KÖP ÖVER 700 KR

Är en av Sveriges mest fascinerande samtida figurativa målare. Hans tekniska prakt är uppenbar, ett hantverk som har skett från många år av grundliga studier av de gamla mästarna. Mattias visuella språk påverkas tydligt av den italienska och nordeuropeiska renässansmålare samt 2000-talets surrealism och nutida popkultur. Sammekulls motivmiljö ligger alltid kring figuren, ensam eller i en grupp. Hans arbete utmärks av en intensiv studie och djupundersökning av den mänskliga psyket och våra universella och grundläggande känslor. Hans figurer framgår av både undermedvetet och hans fantasi, men ändå har de rötter i konstnärens minne, känslor och drömmar UTBILDNING Student/assistant to Odd Nerdrum Student to Eser Afacan International school of Arts, Stockholm RMI Berghs, Stockholm Studies in art history, psychology and philosophy UTSTÄLLNING URVAL Galleri Mats Bergman, Stockholm Galleri Backlund, Göteborg Galleri Lorentzon, Stockholm Galleri Ramfjord, Oslo Galleri Final, Malmö Galleri Konstgården, Tranås Galleri Sander, Norrköping Dunkers Kulturhus, Helsingborg SAMLINGSUTSTÄLLNING URVAL Galleri Final, Affordable Art Fair, London Galleri Backlund, Affordable Art Fair, Stockholm Museo Europeu d’Art Modern, Barcelona Galleri Final, Affordable Art Fair London Galleri Final, Antikmässan Stockholm Galleri Backlund, Göteborg Mana Contemporary, New York Galleri Ramfjord, Oslo, Jubileumsutställning Galleri Final, Fabriken Bästekille, Österlen Galleri Backlund, Affordable Art Fair, Stockholm Galleri Blå, Sommargalleriet Galleri Tosmur, Norway Pumphuset, Landskrona Palazzo Cini, Venice, Italy Liljevalchs Vårsalongen Telemarksgalleriet, Norway Passinger Fabrik, Munchen, Germany