Eva Zettervall - Auktion

Eva Zettervall - Auktion

Köp det nu pris: 1 900 SEK
GALLERIPRIS: 2 200 KR

TITEL: UTAN TITEL
TEKNIK: SERIGRAFI
PAPPERSSTORLEK: B28XH38
UPPLAGA: 26/38
NUMRERAD/SIGNERAD

FRAKT TILLKOMMER MED 99 KR
FRI FRAKT OCH RETUR PÅ KÖP ÖVER 700 KR

Eva är en svensk målare, grafiker och skulptör. Hon har under en mängd år visat sin betydande roll i svenskt konstliv genom att med kraft, mod och glimtar av humor gestalta viktiga köns politiska frågor i sin konst. Eva ifrågasätter dagsaktuella ämnen med anknytning till makt och kön när hon tar upp motiv som rör parrelationer, sexualitet, könsroller och handlingsutrymme.