Eva Zettervall - Auktion

Eva Zettervall - Auktion

AUKTIONEN ÄR AVSLUTAD
Slutdatum: 2022-10-06 - 19:00:00

TITEL: UTAN TITEL
TEKNIK: SERIGRAFI
PAPPERSSTORLEK: B28XH38
UPPLAGA: 26/38
NUMRERAD/SIGNERAD
(GALLERIPRIS: 2 200KR)

Eva är en svensk målare, grafiker och skulptör. Hon har under en mängd år visat sin betydande roll i svenskt konstliv genom att med kraft, mod och glimtar av humor gestalta viktiga köns politiska frågor i sin konst. Eva ifrågasätter dagsaktuella ämnen med anknytning till makt och kön när hon tar upp motiv som rör parrelationer, sexualitet, könsroller och handlingsutrymme.