Angelica Wiik - Isdans - Auktion

Köp det nu pris: 2 000 SEK
GALLERIPRIS: 3 500 KR

TITEL: ISDANS
TEKNIK: LITOGRAFI
PAPPERSSTORLEK: B42XH60
SIGNERAD

FRAKT TILLKOMMER MED 99 KR
ALLTID FRI FRAKT OCH RETUR PÅ KÖP ÖVER 700 KR

Angelica är en nutida svensk konstnär som älskas av sin publik för sina färgexplosiva och expressiva målningar. Det är uttalad feminism och kärlek till människor, stadslandskap och djur som får hennes tavlor att lyfta och hon är inte blyg när det gäller färgsättning eller val av motiv. Hennes bilder är som sköna drömmar med musiker på taken och hundar i fönstren. Det är bilder som förför den betraktare som vill bli förförd. Det är bilder man blir glad av att betrakta. Konstnärens livslust och livsglädje sprudlar i dessa bilder samtidigt som vi som känner Angelica vet att det finns en underliggande kämpaglöd när det gäller alla djur som finns på jorden. Angelica är vegan just därför.