Jolanta Nowaczyk - Blue in the lake - Auktion

Köp det nu pris: 1 100 SEK
GALLERIPRIS: 2 700 KR

TITEL: BLUE IN THE LAKE
BILDSTORLEK: B40.5xH53.5
PAPPERSSTORLEK: B50xH61
UPPLAGA: 30 EX
NUMRERAD / SIGNERAD
Edition Galleri Bergman

FRAKT TILLKOMMER MED 99 KR
ALLTID FRI FRAKT OCH RETUR PÅ KÖP ÖVER 700 KR

JOLANTA NOWACZYK Jolanta Nowaczyk är född i Polen, bor och arbetar i Borås. Hon har påståtts måla sin depression, men älskar sitt arbete och byter teknik och motiv för att hålla glädjen vid liv. Landskap och naturmiljöer, dramatiska, mörka skyar och feta åkrar, kraftiga penseldrag, gärna i starka grälla färger. Handlaget har blivit grövre, en nödvändig förändring, säger hon. UTBILDNING Konsthögskolan i Poznan, Polen UTSTÄLLNING URVAL Galleri Bergman GBK Collegium Europeum, Gniezno, Polen Gallery Schody, Warszawa, Polen Gallery Nowa Gazownia, Poznan, Polen Stora Brogatan 39. Borås Galleri 33, Vårgårda Galleri Arken, Göteborg Galleri Jeanette Ölund, Borås Nääs Fabriker, Nääs GRUPPUTSTÄLLNING URVAL Ålgården, Borås Galleri Jeanette Ölund, Borås Glasets Hus, Limmared Rydals Museum Ålgården, Borås Galleri Jeanette Ölund med Yvonne Nimar, Borås REPRESENTERAD Tore G Wärenstams Stiftelse Privata samlingar Jolanta Nowaczyk är en av de konstnärer som finns representerad på konstgalleri Galleri Mats Bergman https://jolantanowaczyk.com/