Yrjö Edelmann - Auktion

Yrjö Edelmann - Auktion

Köp det nu pris: 1 900 SEK
GALLERIPRIS: 6 000 KR

TITEL: UTAN TITEL
TEKNIK: LITOGRAFI
PAPPERSSTORLEK: B85XH61
UPPLAGA: WC
NUMRERAD / SIGNERAD

FRAKT TILLKOMMER MED 99 KR
ALLTID FRI FRAKT OCH RETUR PÅ KÖP ÖVER 700 KR

Yrjö Edelmann, 1941-2016, är en av de samtida svenska konstnärer som rönt störst internationella framgångar. Som illustratör på Åhlén & Åkerlunds förlag inleddes hans konstnärliga karriär. Det som fick Edelmann att blomma ut var kontakten med de amerikanska fotorealisterna. Under denna tid inspirerades Edelmann mycket av den franska surrealismen, detta i kombination med fotorealismen. Detta skulle mynna ut i hans egna hyperrealistiska surrealism: skrynklade pappersbitar och paket målat så oerhört verkligt återgivet att man talar om trompe-l’oeil