Lars Tunebo - Red Square - Auktion

Köp det nu pris: 1 700 SEK
GALLERIPRIS: 3 800 KR

TITEL: RED SQUARE
TEKNIK: MIXED MEDIA
STORLEK: B60XH50
UPPLAGA: 5/160
NUMRERAD / SIGNERAD

FRAKT TILLKOMMER MED 99 KR
FRI FRAKT OCH RETUR PÅ KÖP ÖVER 700 KR

Lars Tunebo är en självlärd konstnär som arbetar med tekniker och material, inklusive brons, glas, måleri och fotografi / blandat media. Hans verk visas i Los Angeles, Monaco, London, Moskva, Dubai, Köpenhamn, Bryssel, Stockholm, Göteborg och Marbella och visas i både offentliga och privata samlingar. Han är mest känd för sina fotoproduktioner av djur i ovanliga situationer, inklusive elefanter i New York City och balanserar på sina huvuden i London. Bilderna bearbetas med olika effekter och filter i flera lager och sedan handkolorerade med tydliga genomskinliga färger och individuella effekter. Tunebos sans för humor och fantasi tillåter honom att skapa bilder som ständigt överraskar och förvånar och ger skratt och glädje.