Philip von Schantz - Auktion

Philip von Schantz - Auktion

Köp det nu pris: 3 500 SEK
GALLERIPRIS: 4 500 KR

TITEL: STILLEBEN
TEKNIK: SERIGRAFI
PAPPERSSTORLEK: B38XH30
UPPLAGA: 10/100
NUMRERAD / SIGNERAD

FRAKT TILLKOMMER MED 99 KR
FRI FRAKT OCH RETUR PÅ KÖP ÖVER 700 KR

Född 1928 i Norrköping, död 1998 i Stockholm var en svensk målare, grafiker och professor i grafisk konst vid Kungliga konsthögskolan. Han var allt sedan sin debut i början av 1950-talet ständigt uppmärksammad som målare och grafiker. Under 1970-talet blev han mycket populär bland allmänheten när han gjorde bilder av bär i stora högar, samt frukter och potatis i gamla lådor och i emaljhinkar. Hans stilleben visade minsta detaljer och mycket naturtrogna framställningar, där "vartenda bär" kunde räknas. Objekten hade han oftast odlat själv eller hittat i naturen.