Kjeld Ulrich - Auktion

Kjeld Ulrich - Auktion

Köp det nu pris: 1 100 SEK
GALLERIPRIS: 1 900 KR

TITEL: UTAN TITEL
TEKNIK: ETSNING
BILDSTORLEK: B18xH13
PAPPERSSTORLEK: B38xH48
UPPLAGA: 5/30
NUMRERAD / SIGNERAD

FRAKT TILLKOMMER MED 99 KR
ALLTID FRI FRAKT OCH RETUR PÅ KÖP ÖVER 700 KR

Han målar i en abstrakt expressionistisk, ofta symboliskt mättad idiom. Tittar man närmare på konstnärens nya målningar uppfattar man att han har fått mer att säga och att några målningar också ha varit starkare i färg, liksom en del nya verk på papper.