Karl Mårtens - Fisktärna - Auktion

Köp det nu pris: 2 100 SEK
GALLERIPRIS: 3 000 KR

TITEL: FISKTÄRNA
TEKNIK: LITOGRAFI
PAPPERSSTORLEK: B63xH63
UPPLAGA: 175
NUMRERAD / SIGNERAD

FRAKT TILLKOMMER MED 99 KR
ALLTID FRI FRAKT OCH RETUR PÅ KÖP ÖVER 700 KR

Naturstudier, med förkärlek för fåglar, har varit ett stort intresse sedan barndomen. Karl Mårtens har ägnat sig åt att teckna och måla fåglar så länge han kan minnas. Under åren har målningarna utvecklats, från mycket detaljerade studier till en friare stil. Bakgrunden för Karls målningsstil kommer från ett djupt intresse i meditationsformer inom Zenbuddismen.