Kikki Hovland - Auktion

Kikki Hovland - Auktion

Köp det nu pris: 1 200 SEK
GALLERIPRIS: 2 100 KR

TITEL: UTAN TITEL
PAPPERSSTORLEK: B28XH41
UPPLAGA: 1/50
NUMRERAD/ SIGNERAD

FRAKT TILLKOMMER MED 99 KR
ALLTID FRI FRAKT OCH RETUR PÅ KÖP ÖVER 700 KR

Kikki Hovland arbetar huvudsakligen med målning, men även med litografi, landskonst, collage, ritning etc. Hennes arbetare karaktäriseras ofta som surrealistiska när de vänder sig till betraktarens inre landskap. Hon har en engagerande lyrisk och innovativ uttrycksform, som ofta karaktäriseras av organiska element, symbolik, landskap och djur. Ljud, dans och rörelse är starka inspirerande källor i sina målningar, som ofta är både ljusa och färgrika. Målningarna fokuserar på individens inre och yttre värld, som visar existensens intensitet på detta sätt.